Home › Długie i piękne włosy

Tuesday, February 21 2017, 18:17

Długie i piękne włosy

Również u cieszącego się zdrowiem człowieka wypadanie włosów, w ustalonych ilościach, jest zjawiskiem normalnym. Zbytnie gubienie włosów może mieć przyczyny chorobowe, choć nie bez znaczenia jest ich odpowiednia pielęgnacja, racjonalne odżywianie i dostarczanie organizmowi niezbędnych substancji bezpośrednio mających wpływ na włosy, skórę i paznokcie.

Zwykle powodem łysienia bywa stres, apatia, ale także schorzenia tarczycy na przykład. Łysienie może być skutkiem niepożądanym zazywania leków, mających pomóc w innych schorzeniach. W ulotce informacyjnej każdego leku muszą być zawarte informacje odnoszące się do działań niepożądanych. Skoro utrata włosów jest uzależnione od leczenia, po zakończeniu objawy powinny ustąpić. W przypadku gdy wypadanie włosów sprowokowane jest niedostatkiem budulców, minerałów czy witamin odpowiednie ich aplikowanie powinno zlikwidować kłopot. Zwykle niedokrwistość ma wpływ na kondycję włosów, zatem profilaktycznie można sprawdzić poziom żelaza we krwi.

Panowie częściej niż panie skarżą się na łysienie androgenowe. Schorzenie ma podłoże hormonalne. Charakterystyczna utrata włosów na tzw. zakolach czy na szczycie głowy (u kobiet) to objaw tej choroby. Bez wątpienia i inne stany chorobowe mogą mieć wpływ na nadmierne łysienie. Może to być chciazby toczeń rumieniowaty, schorzenia zakaźne czy nawet gorączka utrzymująca się parę dni. Zwykle sami powodujemy podwyższenie utraty włosów na skutek niewłaściwej ich pielęgnacji. Nader częste suszenie, prostowanie czy koloryzacja bardzo je osłabia. Wtedy ograniczenie tych czynności i właściwe zregenerowanie włosów poprawi ich wygląd i kondycje. Złe pielęgnowanie włosów może z czasem doprowadzić do zakażeń skóry głowy (grzybicy, łuszczycy, łupieżu). To z kolei powodować może znaczne wypadanie włosów.

Człowiek o dobrym zdrowiu gubi w ciagu doby nawet kilkaset włosów. W okresie jesiennym i wiosennym średnio kilkukrotnie więcej. W tym czasie większe dbanie o stan skóry głowy i włosów pozwala ograniczyć powyższy proces. Konieczna jest nie tylko higiena, ale także suplementacja całego organizmu.